Peştemal Nedir?

Peştemal Nedir?

Peştamal kelime olarak Farsça kökenlidir; örten kumaş, giysinin kirlenmesini önleyen önlük ve hamamlarda örtünmek için kullanılan dokuma anlamına gelir. Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir öyküsü vardır . Aslına bakarsanız insanoğlunun ilk giysisi olarak kullanıldığı konusunda da araştırmaların varolduğu da biliniyor.

İnsanlığın başlıca giyim eşyası olarak doğan peştemalin zaman içinde hem şeklinde değişiklikler yapılmış hem de çeşitlendirilmiştir. Osmanlı ile birlikte özellikle Hamam Kültüründe çok önemli  bir yere sahip olmuştur.Osmanlıda  peştamal  kuşanma gibi ritüeller de yapılmıştır.

Anadolu’da peştamalının en önemli kullanılış biçimi hamam içindir ve hamam peştemali olarak ta bilinir. Erkekler belden aşağısı için , kadınlar ise koltuk altlarından itibaren kullanırlar.Hamam peştemalleri en olarak daha geniştir ve genellikle kenarlarında püsküller bulunmaktadır.Hamamda kullanılmasının en önemli sebebi ince ve hava alan dokusu nedeniyle sıcaktan daha iyi yararlanmak ve suyu çok daha kolay geçirmesidir. Anadolu’da peştamaller ayrıca önlük olarak giysi üzerine de giyilmektedir.Burada ki amaç iş yaparken üzerlerinin kirlenmemesi ve peştamellerin kolayca temizlenip tekrar tekrar kullanılabilmesidir.

Günümüzde peştamal çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Havlu ,bornoz , pareo hatta ev dekorasyonunda dahi kullanılmıştır. Yazın hava sıcaklığı bunaltıcı olduğundan havluların kalın olması nedeniyle peştemaller tercih edilmektedir aynı sebepten dolayı artık plajlarda da pareo trend haline gelmiştir. Trend olmasının en haklı sebebi kumaş yapısı ve dokuması nedeniyle hem hava aldıran yapısı ile daha serin tutması hem de havluya göre çok daha çabuk kurumasıdır.

Son dönemde peştamal de kullanılan desenler ve farklı renkler hatta kullanım şekillerinin çeşitlenmesiyle plajda ve evlerde de peştamali trend haline getirmiştir. Spor yaparken, spa ve masaj salonlarında taşıması havluya göre daha kolay olduğundan ve çok yer kaplamadığından daha fazla tercih edilir hale geldi.

Modern evlere geleneksel bir doku kazandırmak istenildiğinde peştamaldeki renk ve desen çeşitliliği nedeniyle çok fazla tercih edilmeye başlandı ve bahçe mobilyaları üzerinde hatta masa ve koltuk örtüsü olarak dahi kullanılıyor. Deneyin siz de vazgeçemeyeceksiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın

Alışveriş kartı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.